engelsiz::konuşankitaplık.org
Tweetle
BAŞKASI OLMA KENDİN OLYORUM YAP
Ormana bir canlılık getirmesi için, asianın emriyle bir şarkı yarışması düzenlenmiş. Kazanan, ömür boyu hiçbir hayvan tarafından saldırıya uğramayacakmış.
Eşek, adaylardan biriymiş ve şarkısına başlamış. Ondan başka herkes kulaklarını kapatmış. Bilge ve anlayışlı kaplumbağadan başka hiç kimse onu alkışlamamış.
Sırasıyla bütün hayvanlar hünerlerini göstermişler. Sıra bülbüle geldiği zaman, güle olan aşkını simgeleyen bir ezgi söylemiş ve bütün orman duygusal bir havaya bürünmüş. Herkes bülbülün birinci olacağını düşünürken papağan sıranın kendisinde olduğunu söylemiş.
Kendinden önce sahneye çıkan bülbül başta olmak, üzere bütün hayvanların nefis bir taklidini yapmış. Onun becerisi aslanın da çok hoşuna gitmiş. Tam papağan birinci seçilecekken yaşlı bilge kaplumbağa şöyle diyerek itiraz etmiş:
"Sevgili Kralım! Biliyorsunuz bu yarışmaya herkes kendi sesiyle katılacaktı. Oysa biz papağanın kendi sesini dinleyemedik. Bir de kendi sesinden bir şarkı dinleyelim o zaman kararımızı veririz".
Ancak papağan başkalarını taklit etmekten kendi sesini unutmuş ve hiçbir şey söyleyememiş. Böylece bülbül birinci seçilmiş.
yönetim