engelsiz::konuşankitaplık.org
Tweetle
DAĞCILARYORUM YAP
Himalayalar'ın zirvesine tırmanan iki dağcı kamp yerlerine varabilmek için aşırı gayret gösteriyorlardı. Çünkü çok soğuk bir hava vardı. Bu yüzden de donma tehlikesi taşıyorlardı.
Tam bu strada karların içine gömülmüş başka bir dağcı gördüler. Dağcılardan biri diğerine seslendi:
"Haydi ona yardım edip, birlikte kamp yerine taşıyalım,"
Diğeri bu öneriye karşı çıktı: "Böyle bir şey bizim hayatımız açıstndan çok tehlikeli olur; yaşayıp yaşamadığı belli olmayan bir adamı kurtarmak için kendi hayatımızı tehlikeye atamayız. İlk yardım da bile basit bir kural vardır; kendi yaşamını tehlikeye atmayacaksın."
Arkadaşının bu sözlerine katılmayan yardımsever dağcı, hemen vakit geçirmeden yerde karlar içinde yatan adama doğru yöneldi. Güçlü ve kuvvetli birisi olduğu için karlar içindeki daha zayıf bünyeli dağcıyı kaldırıp taşımaya başladı. Bu arada diğer arkadaşı çoktan kamp yerine doğru yola çıkmıştı.
Karlara saplanan dağcı kendisini taşıyan dağcının harcadığı enerji sayesinde ısınarak kendine gelmeye başladı. Onu taşıyan dağcı da aşırı bir çaba gösterdiği için kendisini donmaktan korudu.
Bu arada kamp yerine varmak üzereyken yerde yüzüstü karlara saplanmış birisini gördüler. Bu adam az önce kendilerini yalnız bırakarak yola çıkan arkadaşından, başkası değildi. Soğuğa dayanamayan dağcı kamp yerine ulaşamadan ölmüştü.
yönetim