engelsiz::konuşankitaplık.org
Tweetle
İNANIYOR MUSUN?YORUM YAP
Adamın biri, her zaman yaptığı gibi saç ve sakal tıraşı olmak için berbere gider ve kendisiyle ilgilenen berberle koyu bir sohbete başlarlar. Pek çok konu üzerinde konuştuktan sonra, birden Allah ile ilgili bir konu açılır.
Berber:
-Bak beyefendi! Ben senin bahsettiğin Allah'ın varlığına inanmıyorum.
Adam:
-Peki, neden böyle diyorsun?
Berber:
-Bunu açıklamak çok kolay. Bunu görmek için dışarı çıkmalısın. Lütfen bana söyler misin? Allah var olsaydı; bu kadar çok sorunlu, sıkıntılı, hasta insan olur muydu? Terk edilmiş çocuklar olur muydu? Eğer Allah olsaydı, kimse acı çekmez, birbirini üzemezdi. Allah var olsaydı, böylesi şeylere fırsat vermezdi.
Adam bir an durdu ve düşündü, ama gereksiz bir tartışmaya girmek istemediği için cevap vermedi. Berber işini bitirdikten sonra, adam ücretini ödeyip dışarıya çıktı. Tam o esnada, caddede uzun saçlı ve sakallı bir adam gördü. Adam bu kadar dağınık göründüğüne göre, belli ki traşolmayalı uzun zaman geçmişti. Adam berber dükkanına geri döndü.
Adam:
-Biliyor musun ne var? Bence berber diye bir şey yok.
Berber:
-Bu nasıl olabilir ki? Ben buradayım ve ben bir berberim.
Adam:
-Hayır, yok. Çünkü olsaydı caddede yürüyen uzun saçlı ve sakallı adamlar olmazdı. Berber:
-Hımmm,.. Berber diye bir şey var ama insanlar bana gelmiyorlarsa, ben ne yapabilirim ki?
Adam:
-Kesinlikle doğru. İşin püf noktası burası. Allah var ama insanlar ona yönelmiyorsa, bu ona yönelmeyenterin tercihi. İşte dünyada bu kadar çok acı ve keder olmasının sebebi.

yönetim